پیوندهای مفید

راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور به 39 درصد رسید

راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور به 39 درصد رسید

مدیرعامل شرکت «مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی»، گفت: راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران به رقم 39 درصد افزایش یافت.

رشد راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محسن طرزطلب» با اعلام این خبر افزود: راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران سال گذشته با رشد بیش از 0.4 درصد از 38.56 درصد به 39 درصد افزایش یافته است. رقمی که بیشترین میزان افزایش سالانه راندمان نیروگاه‌های حرارتی ظرف هشت سال اخیر است. این رقم موجب کاهش مصرف 846 میلیون مترمکعب/لیتر سوخت معادل در سال 99 شده است.
وی گفت: افزایش 0.4 درصدی راندمان نیروگاه‌ها، بیش از یک درصد صرفه‌جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را به دنبال داشته است. همچنین افزود: صرفه‌جویی سالانه سوخت موجب ارزش افزوده و حفظ سرمایه ملی می‌شود. بر این اساس اقدامات منجر به افزایش راندمان با حمایت‌ها و مشوق‌های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از مهمترین اهداف این شرکت است.

عوامل مهم رشد راندمان

«طرزطلب» یکی از عوامل مهم دست‌یابی به راندمان یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست. او ادامه داد: واحدها در طول بهره‌برداری بعضـاً دچار اشكالاتي می‌شوند. این مشکلات می‌تواند بر راندمان آن‌هـا تاثيرگذار باشد. اين محدوديت‌ها در زمان اجراي برنامه تعميرات واحدها مرتفع شده و كاهش راندمان واحدها جبران می‌شود.
مدیرعامل شرکت «برق حرارتی» ادامه داد: بر همین اساس با بررسـي دقيق و تدوين استراتژي نظام نگهـداری و تعميرات واحدهای نيروگاهي و همچنین انجام به‌مـوقع بازديدهای دوره‌ای و برنامه تعميراتی اشكالات ایجاد شده در دوره بهره‌برداری از واحدهـا مرتفع شده و این اقدام علاوه بر رفع محدوديت‌های توليد، افزايش راندمـان واحدهـا را در پی دارد.
وی با اشاره به نقش احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دست‌یابی به راندمان 39 درصدی، گفت: راندمان واحدهای گازی بزرگ به‌طور متوسط 31 درصد است كه با احداث واحد بخار متصل به آن‌ها و تكميل بلوك سيكل‌تركيبي، راندمان مجموعه به بيش از 45 درصد افزايش می‌يابد. در همین راستا سال گذشته در مجموع یک‌هزار و 936 مگاوات بلوک سیکل‌ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.
«طرزطلب» به اجراي برنامه ارتقای واحدهاي گازي V94.2 اشاره کرد. او ادامه داد: اجراي عمليات ارتقا بر روی این واحدهای گازی همزمان با تعميرات اساسي واحدها، باعث افزايش 10 مگاوات در توان توليدي و 1/0 درصد افزايش راندمان برای هر واحد شده است.

مزایای افزایش رادمان نیروگاه‌های حرارتی

مدیرعامل شرکت «برق حرارتی» از جمله مهم‌ترین مزایای افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی را برشمرد:

  • افزایش بهره‌وری واحدهای نیروگاهی؛
  • کاهش میزان سوخت مصرفی؛
  • و استفاده بهینه از سوخت تخصیص یافته به نیروگاه‌های حرارتی کشور.

«طرزطلب» برنامه‌های این شرکت به منظور افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور اشاره کرد.

برنامه‌های صنعت برق حرارتی برای ارتقای راندمان واحدهای تولید برق حرارتی

«طرز طلب» گفت: جهت‌گیری به سمت نیروگاه‌های چرخه‌ ترکیبی با بازدهی بالا و آلایندگی کمتر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخت داخل تجهیزات این نوع نیروگاه‌ها، برنامه‌ریزی و اجـرای كامل برنامه تعميرات واحدهاي نيروگاهی و تبديل واحدهاي گازی سيكل باز به واحدهای سيكل تركيبي از جمله برنامه‌های صنعت برق حرارتی برای ارتقای راندمان واحدهای تولید برق حرارتی است.
او تاکید کرد:

بازنشسته کردن واحدهای فرسوده و با راندمان پایین؛

ارتقـاي بهره‌وری در فعاليت‌ها و مشاركت بيشتر بخش خصوصي؛

استفـاده بيشتـر از تكنولوژی روز دنيـا؛

هماهنگی و همكاری با شركت «مديريت شبكه برق ايران» در جهت آرايش بهينه توليد نیز از دیگر برنامه‌هایش است که مجموعه «برق حرارتی» برای افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور در دستور کار قرار داده است.
مدیرعامل شرکت «برق حرارتی» در پایان افزود: بر اساس آخرین سند شورای عالی انرژی کشور مقدار راندمان نیروگاه‌های حرارتی در سال 1420 برابر با 50 درصد هدف‌گذاری شده است. در تلاش هستیم با اجرا و تحقق برنامه‌های یاد شده به این مهم دست پیدا کنیم.

منبع: پاون

در همین رابطه بخوانید:

اینفوگرافیک/بررسی راندمان نیروگاه‌های حرارتی در سال‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *