پیوندهای مفید

شکسته شدن رکورد تولید نیروگاه های سیکل ترکیبی Breaking the production record of combined cycle power plants

شکسته شدن رکورد تولید نیروگاه های سیکل ترکیبی

رکورد تولید نیروگاه های سیکل ترکیبی ایران شکسته شد / تولید نیروگاه های حرارتی کشور 9 درصد افزایش یافت

میزان تولید برق نیروگاه های سیکل ترکیبی کشور در سال گذشته با افزایش 20 درصدی نسبت به سال 98 به حدود 158 میلیون مگاوات ساعت رسیده است.

نگاهی به آمار تولید نیروگاه های حرارتی کشور حاکی ار آن است که در سال 99 با افزوده شدن بخش بخار نیروگاه های پرند، عسلویه، ارومیه، فردوسی، شیروان،سبلان و کاسپین شاهد جهش تولید نیروگاه های سیکل ترکیبی به عنوان واحدهای تولید کننده برق دوستدار محیط زیست هستیم.

تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی از کارآمدترین روش های بهبود راندمان نیروگاه های حرارتی کشور است که نه تنها برای صنعت برق، بلکه برای محیط زیست و صرفه جویی در مصرف سوخت نیز بسیار موثر است و در سال های آینده شاهد تاثیرات گسترده آن خواهیم بود.

با قرار دادن یک توربین بخار 160 مگاواتی در امتداد دو توربین گازی 159 مگاواتی و تشکیل یک بلوک کامل سیکل ترکیبی، بدون نیاز به مصرف سوخت اضافی و از محل حرارت بازیافت شده و در سیکل اول تولید برق، راندمان نیروگاه از حدود 34 درصد به نزدیک 50 درصد افزایش خواهد یافت.

در سال گذشته 343 میلیون مگاوات ساعت انرژی در تمامی نیروگاه های کشور (حرارتی، برقابی،اتمی و تجدیدپذیر) تولید شده است که سهم نیروگاه های حرارتی (بخاری، گازی، سیکل ترکیبی) از این رقم بیش از 314 میلیون مگاوات ساعت بوده است. سال گذشته حدود 92 درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه های حرارتی تامین شده است، گفت: میزان تولید این واحدها نسبت به سال گذشته بیش از 9 درصد افزایش یافته است.

منبع: پایگاه خبری نیروگاه نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *