پیوندهای مفید

بازخوانی پرونده یک دستاورد ملی در صنعت برق Reading the file of a national achievement in the electricity industry

بازخوانی پرونده یک دستاورد ملی در صنعت برق

ساخت تجهیزات نیروگاهی به دلیل اهمیت، حساسیت و پیچیدگی آنها اساسا تاثیر استراتژیک در روند تامین برق کشور دارد که می توان ار آن چشم پوشید و ساخت روتور توربین بخار به روش مهندسی معکوس برای نیروگاه بعثت نیز نمایشی موفق از همین دستاوردها است.

مسعود شیخ، مدیر عامل نیروگاه بعثت در گفت و گو با روزنامه دنیای اقتصاد با بیان اینکه روتور توریبن بخار خریداری شده برای نیروگاه بعثت از اولین گام ها توسط شرکت ایرانی طراحی شده است، گفت: ترکیب و نوع مواد اولیه، اندازه برداری، طراحی نقشه توربین و روش ساخت آن تماما در شرکت تعمیرات نیروگاهی انجام شده و این مهم برای اولین بار در صنعت برق کشور رخ داده است.

ساخت تجهیز پیچیده، مهم و موثری مانند توربین کار بسیار سخت و دشواری است که از طریق مهندسی معکوس اما نتیجه آن نهایت برای صنعت برق کشور ارزشمند و قابل تقدیر است.

شیخ در ادامه تصریح کرد: در ساخت این چرخانه باید این نکته را مدنظر قرار داد که این اتفاق در اوج تحریم ها رخ داده و این تجهیز در زمانی صورت گرفته که میزان دسترسی شرکت های ایرانی به تامین کنندگان مواد اولیه و تجهیزات واسطه ای بسیار محدود، دشوار و گاه ناممکن بوده است.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم دیگری که نباید چشم پوشی کرد این است که با نصب این توربین عملا هزینه های گزافی که برای تعمیر و نگهداری توربین های قدیمی صرف میشد، حذف شده، راندمان توربین و به طبع آن نیروگاه افزایش می یابد.

منبع: پایگاه خبری نیروگاه نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *