پیوندهای مفید

سرمایه‌گذاری 3 میلیارد یورویی توسعه نیروگاه ها Power plant development

سرمایه‌گذاری 3 میلیارد یورویی توسعه نیروگاه ها

لزوم سرمایه گذاری 3 میلیارد یورویی در سال برای توسعه نیروگاه ها

برای ایجاد ظرفیت متناسب با رشد مصرف برق، سالانه به 3 میلیارد یورو سرمایه گذاری جدید نیاز است که این سرمایه گذاری با اتکا به منابع عمومی یا منابع داخلی وزارت نیرو، تسهیلات و سرمایه گذاری خارجی یا منابع صندوق توسع ملی انجام می شود.

روابط عمومی شرکت برق حرارتی در واکنش به انتشار خبری در خبرگزاری تسنیم مبنی بر“توسعه نیروگاه های برق در دولت روحانی کنار گذاشته شد”، توضیحاتی را به منظور تنویر افکار عمومی منتشر کرده است.

در متن این جوابیه آمده است: وزارت نیرو در همه ادوار نسبت به افزایش ظرفیت مطمئن نیروگاهی به عنوان وظیفه ذاتی خود، اهتمام داشته است و علاوه بر توسعه نیروگاه های حرارتی، سیاست های موفقی برای گسترش مولدهای تجدیدپذیر نیز اتخاذ کرده است.

شایان ذکر است، در این مدت برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری مستقیم در احداث 23 هزار مگاوات پروژه‌ نیروگاه حرارتی دیگر با بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی با کشورهای مختلف تعامل گسترده‌ای انجام شده است که برای بیش از 9 هزار مگاوات طرح‌های تامین مالی خارجی، ‌قراردادهای تجاری آنها امضا شده و تمامی مجوزات داخلی اخذ، ولی تامین مالی خارجی آنها متوقف شده است و تاکنون از این پروژه‌ها تنها پروژه یک‌هزار و 400 مگاواتی سیریک با وام کشور روسیه آغاز شده است.همچنین برای 12 هزار مگاوات قرارداد خرید تضمینی یا تفاهم‌نامه امضا شد، اما با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا فرایند سرمایه‌گذاری هنوز تکمیل نشده است.

ضمن آنکه در حال حاضر بیش از پنج هزار مگاوات پروانه احداث انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز معتبر است که سرمایه‌گذاران آنها نیز موفق به تامین مالی نشده‌اند.

در این راستا در طی دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 20 هزار مگاوات، به ظرفیت تولید شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.

منبع: پایگاه خبری نیروگاه نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *