پیوندهای مفید

صادرات صد مگاوات برق به پاکستان و افغانستان 1

صادرات صد مگاوات برق به پاکستان و افغانستان

« صادرات صد مگاوات برق به پاکستان و افغانستان »

پاکستان تصمیم افزایش واردات برق از ایران را برای تامین نیاز‌های بندر گوادر به ۷۰ مگاوات گرفته است.

برنامه قبلی این کشور برای واردات ۱۰۰ مگاوات برق بیشتر به دلیل تحریم‌های امریکا با مشکل مواجه شده بود.

همچنین در حال راه‌اندازی نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی با سوخت زغال‌سنگ است که با احتمال تاخیر در راه‌اندازی این نیروگاه تصمیم گرفته که برای تامین نیاز‌های فوری بندر گوادر از ایران برق بیشتری خریداری کند.

مصطفی رجبی‌مشهدی درباره این تصمیم اسلام‌آباد و اینکه آیا ایران امکان صادرات بیشتر به این کشور را دارد یا خیر گفت: کشور ما علاقمند به توسعه روابط و همچنین صادرات بیشتر برق به پاکستان است.

وی افزود: خوشبختانه خط انتقال تا مرز پاکستان برای تامین برق بندر گوادر هم احداث شده، اما شبکه برق در این کشور هنوز مهیا نیست، در صورتی که امکان احداث شبکه پاکستان فراهم شود و یا اینکه خودشان نسبت به احداث شبکه اقدام کنند، قطعا جمهوری اسلامی ایران و وزارت نیرو آمادگی توسعه تبادلات برقی را دارد.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: ما این امکان را داریم که تا بیش از ۴۰۰ مگاوات تامین برق این کشور را افزایش دهیم.

وی درباره پرداخت پول برق دریافتی از سوی پاکستان نیز اظهار کرد: مطابق شرایطی که فراهم بوده مبادلات مالی بین دو کشور انجام شده و پاکستان تاکنون پول برق دریافتی خود را طبق روال پرداخت کرده و مشکل جدی در این زمینه نداشته‌ایم.

رجبی مشهدی در ادامه درباره صادرات برق به افغانستان نیز بیان داشت: ما به کشور افغانستان هم صادرت برق داریم، ولی در شرایط خاص کنونی که ما با محدودوت تامین برق کشور خودمان مواجهیم میزان صادرات به این کشور به حداقل خود کاهش پیدا کرده است.

منبع: پایگاه خبری برق نیوز

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *