پیوندهای مفید

اولین نیروگاه برق‌ آبی شرق کشور

اولین نیروگاه برق‌ آبی شرق کشور

“محمد علایی” مدیرعامل شرکتآب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: سد ارداک با حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار از منابع ملی در سال ۹۱ به بهره برداری رسید، این سد ۳۰ میلیون مترمکعب آب تنظیمی دارد.

وی افزود: منبع آبی که از آورد رودخانه تامین می‌شود حدود ۳۹ میلیون متر مکعب و تامین آب شرب مشهد، تنظیم حقابه کشاورزان و صنعت ۱۴ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه تامین انرژی برای هر کشور یکی از نیازهای پایه‌ای و دغدغه اصلی مدیران است، ادامه داد: ظرفیت تولیدی نیروگاه‌ها در کشور ۸۴ هزار مگاوات است که ۱۷ درصد از آن برق‌ آبی یا تجدیدپذیر و مابقی، حرارتی است.

علایی بیان کرد: تامین اعتبار تولید یک کیلووات ساعت برق در کشور از جنس تجدیدپذیر ۷۱۰ یورو، از جنس گازی ۳۰۰ یورو و سیکل ترکیبی ۶۰۰ یورو است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در گذشته یکی از مشکلات اصلی در این سد، خروجی آب پر انرژی بود، گفت: این آب‌های اضافی باعث تخریب پایین دست می‌شد که با افتتاحیه نیروگاه برق‌ آبی، انرژی آب مهار و هدایت شده و این مقدار آب از بخش کشاورزی باعث تولید ۲۰۰ کیلووات برق می‌شود.

علایی ادامه داد: اگر آب از بخش شرب و بهداشت مشهد نیز وارد این مجموعه شود ۲۵۰ کیلووات انرژی اضافه خواهد شد که مجموعا ۴۵۰ کیلووات ظرفیت این نیروگاه برق‌ آبی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مدت زمان اخذ مجوز اینگونه طرح‌ها باید در حداقل زمان ممکن صادر شود، گفت: توسعه جز به جز صورت می‌گیرد، مدیران و کارشناسان اجرایی باید با حل مسایل مهم به اشتغال و تولید کمک کنند.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *