پیوندهای مفید

واحدهای نیروگاه سبلان تا تابستان سال آینده وارد مدار می شوند

واحدهای نیروگاه سبلان تا تابستان سال آینده وارد مدار می شوند

به گزارش خبرنگار مهر، همایون حائری عصر دوشنبه از بخش‌های مختلف نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل بازدید کرد و گفت: ما قدردان تلاش های پیمانکاران، متخصصان و مهندسان مجری طرح توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان جهت اینکه تمام بخش‌های این نیروگاه وارد مدار شده تا مشکلی را در تأمین برق نداشته باشیم هستیم.

وی اظهار کرد: ۲ واحد بخار این نیروگاه باقیمانده که تلاش می‌شود اوایل سال آینده وارد مدار شده تا با ظرفیت کامل یک‌هزار و ۴۴۰ مگاواتی این نیروگاه، نیرورسانی کند. معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در حال حاضر ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان یک‌هزار و ۱۲۰ مگاوات است که امیدواریم تا تابستان سال آینده با تکمیل ۲ واحد بخار این نیروگاه، ارتقا ظرفیت این نیروگاه را شاهد باشیم.

حائری افزود: همکاری خوبی را در تأمین سوخت جایگزین گاز در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شاهد هستیم تا همه بخش‌های چنین نیروگاه‌هایی در کشور فعالیت کرده و ما در فصل زمستان مشکلی در تأمین برق نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه فاز دوم بخش بخار نیروگاه ۸۰ درصد و واحد سوم نیز ۶۵ درصد پیشرفت دارد، بیان کرد: مقرر شد تا با تأمین تجهیزات و خریدی که انجام می‌شود زمینه بهره‌برداری کامل از این مجموعه در ماه‌های آینده فراهم آید. حائری پیشرفت کار را با توجه به مدیریت مناسب این مجموعه مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این نیروگاه در ۶ واحد گازی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و ۳ واحد بخار به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات در حال تکمیل است که امیدواریم با راندمان مناسب افزایش ظرفیت این نیروگاه را شاهد باشیم.

وی همچنین اضافه کرد: از محل صندوق توسعه ملی برای این پروژه ۳۶۸ میلیون یورو منابع در نظر گرفته شده تا سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مختلف انجام شود که بخش عظیمی از این منابع نیز تاکنون پرداخت شده است.

در جریان بازدید معاون وزیر و مدیرعامل شرکت توانیر مدیریت این مجموعه توضیحاتی را از روند احداث بخش‌های مختلف و تکمیل آن ارائه کرده و مقرر شد تا مشکل آب این مجموعه نیز از طریق تکمیل خط لوله در حال اجرا و همچنین اختصاص بخشی از پساب شهر اردبیل به نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل انجام شود.

 

منبع : مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *